نحوه آموزش استفاده از تجهیزات ترافیکی به کودکان
نحوه آموزش استفاده از تجهیزات ترافیکی به کودکان

نحوه آموزش استفاده از تجهیزات ترافیکی به کودکان

برای داشتن جامعه ای با فرهنگ و ایده آل باید افراد جامعه را از سنین پایین مورد تعلیم و تربیت قرار داد. این تعلیم و تربیت می تواند در همه ی زمینه ها باشد حتی فرهنگ ترافیک و تجهیزات ترافیکی. دقیقا همان چیزی که این روزها شاهد چالش های زیادی در آن هستیم. جامعه ای که در آن افراد تابع قانون هستند و به خوبی می دانند که چگونه باید به حق و حقوق هم احترام بگذارند بی شک جامعه ای ست که از کودکی افراد را تحت آموزش تجهیزات ترافیکی گرفته. از این رو قصد داریم در این مقاله از ایمن کلاسیک در مورد نحوه ی آموزش فرهنگ ترافیک و استفاده از تجهیزات ترافیکی به کودکان کمی صحبت کنیم. پس اگر شما هم به رشد و ارتقای سطح فرهنگ جامعه از سنین پایین اعتقاد دارید با ما همراه شوید.

برای خرید انواع تجهیزات ایمنی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مفهوم تابلوهای راهنمایی رانندگی را به آن ها در قالب قصه آموزش دهید

گاهی اوقات افراد بزرگسال نیز فراموش ممی کنند که مفهوم یک تابلوی راهنمایی رانندگی چه بوده چه برسد به کودکان. اگر می خواهید کودکان مفهوم تابلوهای راهنمایی رانندگی رابه خوبی درک کنند و به حافظه بسپارند برای هر تابلو یک قصه بسازید و قصه ها را برای آن ها تعریف کنید. بی شک این مفاهیم به شکلی عمیق در ذهن آن ها ثبت خواهد شد.

معنای رنگ های مختلف چراغ راهنمایی را با زبان ساده به آنها توضیح دهید

در توضیحات خود سعی کنید از الفاظ ساده استفاده کنید و از واژه های غریب و نامفهوم استفاده نکنید تا کودکان به خوبی متوجه صحبت های شما شوند. بسیار تا بسیار مهم است که کودکان معنای رنگ های مختلف چراغ راهنمایی رانندگی را بدانند تا زمانی که تنها هستند بتوانند خود را در شرایط درستی قرار دهند و هیچ خطری متوجه آنان نباشد.

شما می توانید رنگ های چراغ راهنمایی رانندگی را در قالب یک شعر کودکانه یا یک بازی مفرح به آنها آموش دهید. فراموش نکنید که آموزش های خشک و بی رو هیچ گاه در ذهن کودکان تثبیت نمی شود در عوض آموزش هایی که در آنها از نمادها و اشعار و الفاظ کودکانه استفاده شده به خوبی در خاطر آن ها خواهد ماند. از کارت های رنگی استفاده کنید و یک بازی کودکانه راه بیندازید تا هم کودکان سرگرم شوند و هم آموزش های لازم در ناخودآگاه آنها به ثبت برسد.

برای خرید انواع لباس کار با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

عبور از خط کشی های خیابان را به آن ها آموزش دهید

 عبور و مرور کودکان از خیابان نه تنها برای خود آن ها خطر ساز است بلکه برای وسیله های نقلیه نیز می تواند خطر آفرین باشد. تصور کنید یک خودرو در خیابان در حرکت است که یک کودک سر به هوا به ناگاه به میان خیابان می پرد. در این صورت هم راننده خوردو شوکه خواهد شد و هم کودک وحشت زده می شود.

بهترین راه برای عبور سالم از خیابان عبور از مناطقی است که دارای خط کشی می باشد. به آن ها آموزش دهید که در این مکان ها حق عبور از خیابان را دارند. به کودکان خود آموزش دهید که برای عبور از خیابان در مناطق خط کشی باید به دو سمت خیابان نگاه کنند. سعی کنید در قالب اشعار کودکانه این موضوع را به آن ها آموزش دهید تا هرگز از ذهن شان خارج نشود. به آن ها آموزش دهید که هرگز سر پیچ ها از خیابان عبور نکنند. همچنین اگر وسایل نقلیه بی حرکت در خیابان ایستاده اند و منتظر باز شدن ترافیک هستند هرگز از میان آن ها خود را به آن سمت خیابان نرسانند چرا که ممکن است ماشین ها متوجه جثه ی کوچک کودک نشوند و به ناگاه حرکت کنند یا دنده عقب بگیرند.

برای خرید انواع عینک ایمنی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

گوش دادن به صدای ماشین ها را به کودکان آموزش دهید

گاهی اوقات ممکن است کودکان به هوای اینکه هیچ ماشینی در خیابان نیست و در حال عبور از خط کشی هستند بی هوا راهی وسط خیابان شوند در حالی که ممکن است یک ماشین با سرعت زیاد در حال نزدیک شدن به این منطقه باشد. بنابراین این را هم به کودکان بگویید که اگر هیچ ماشینی در خیابان نبود و قصد عبور از خط کشی را داشتند گوش های خود را تیز کنند و به صداهای اطراف خوب گوش دهند. اگر متوجه صدای نزدیک شدن ماشین از دور دست ها نشدند از خیابان عبور کنند.

این موضوع را می توانید در قالب یک بازی جالب و هیجان انگیز به آن ها آموزش دهید. به این ترتیب که در نقطه ای مخفی شوید و صدایی خفیف مانند صدای ماشین ایجاد کنید و عکس العمل کودک را مشاهده کنید که برای عبور از خیابان چه خواهد کرد. اگر با صدای شنیدن ماشین دست نگه داشت و از خیابان عبور نکرد مشخص خواهد شد که مفهوم آموزش شما را خوب درک کرده.

برای خرید انواع کلاه ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

دویدن در خیابان را برای کودکان به امری خطرناک تشبیه کنید

لازم نیست تشبهات واقعی برای کودکان تان به کار ببرید و ذهن آن ها را مشوش کنید. همین که به آن ها بفهمانید دویدن از خیابان امری بسیار تا بسیار خطرناک است می تواند برای آن ها کافی باشد. پس قرار نیست از له شدن زیر ماشین و خونریزی برای آن ها سخن بگویید! کافی ست به آن ها بگویید که اگر در خیابان بدوند پلیس بسیار عصبانی خواهد شد و ممکن است برای دیگران اتفاقات ناگواری رخ دهد. پس آن ها را به زبان کودکانه به خوبی توجیه کنید و سعی کنید در حد درک و فهم کودک تان با او صحبت کنید. هر کودکی دارای سطح درک و فهم متفاوتی می باشد و اصطلاحا زبان خاص خود را دارد. پس با زبان کودک تان با او سخن بگویید و به او آموزش دهید.

اگر کودک تان دوچرخه سواری می کند این نکات را به او گوشزد کنید

اگر کودک شما برای دوچرخه سواری از خانه خارج می شود از او بخواهید از کلاه ایمنی و زانو بند استفاده کند. به هیچ عنوان وارد خیابان های شلوغ و پر تردد نشود. در صورت مشاهده تابلوی عبور دوچرخه ممنوع وارد آن محدود نشود و چنانچه هوا تاریک شد نور دوچرخه را روشن کند.

برای خرید انواع محافظ صورت باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

مطالعات و مهمتر از آن تجربه نشان می دهد که کودکان با استفاده از علائم، نمادها، رنگ ها، صدا ها، موسیقی و بازی های مفرح به خوبی می توانند یک آموزش را فرا بگیرند. بنابراین برای آموزش دادن فرهنگ ترافیک و نحوه استفاده از تجهیزات ترافیکی به کودکان از این روش ها استفاده کنید. آموش های خشک و رسمی مطمئنا در ذهن کودک به خوبی حک نخواهد شد بنابراین سعی کنید بسیار ساده و شیرین برای او توضیح دهید که نحوه استفاده از این تجهیزات چگونه است.

.برای خرید انواع دستکش ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.