تجهیزات ایمنی سنگ پرس و دستگاه برش
مهمترین نکات ایمنی در استفاده از سنگ پرس و دستگاه برش

مهمترین نکات ایمنی در استفاده از سنگ پرس و دستگاه برش

تجهیزات ایمنی سنگ پرس و دستگاه برش از جمله کهن ترین تجهیزاتی است که در صنعت پدیدار شد. از ضرب زدن سکه های فلزی گرفته تا تولید خشت های آجری. اما این دستگاه به مرور زمان پیشرفت کرد و در هیئت امروزی خود درآمد. دستگاهی پیشرفته که کاربردهای فراوانی دارد. و کار کردن با آن بسیار تا بسیار حساس و نفس گیر است. اما اگر نکات ایمنی در استفاده از دستگاه پرس را رعایت کنید مطمئنا از گزند آسیب های جدی در امان خواهید بود.

برای خرید تجهیزات ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

این تجهیز صنعتی مانند سایر تجهیزات روتین از جمله آچار و پیچ گوشتی نمی باشد . نباید مورد استفاده ی هر فرد آماتوری قرار بگیرد. کاربردهایی که سنگ پرس و دستگاه برش دارد در یک پکیج کامل گنجانده می شود. این کاربردها عبارتند از فرم دهی، تراشکاری، صیقل دهی، حکاکی، پرچ زنی و سوراخ کردن و خم کردن انواع متریال های سخت.

با این حال این موارد نیز تنها گوشه ای از کاربردهای این دستگاه می باشد. اغلب فعالیت های صنعتی به نوعی با فرآیند پرس کاری و دستگاه برش در ارتباط اند. بنابراین دانستن نکات ایمنی این دستگاه برای هر فردی که متصدی آن است واجب می باشد. “اول ایمنی بعد کار”؛ فراموش نکنید که این تنها یک شعار نیست. بلکه سرلوحه ی کار شما در حوزه ی صنعت است. در ادامه قصد داریم تعدادی از مهم ترین نکات کار با دستگاه پرس را ارائه دهیم. بنابراین با ما همراه شوید.

برای خرید کفش کار با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

هرگز بدون آموزش سراغ کار با سنگ پرس و دستگاه برش نروید

این را آویزه ی گوش تان کنید که هرگز، هرگز و هرگز بدون دیدن آموزش های لازم سراغ کار با سنگ پرس و دستگاه برش نروید. تجهیزات ایمنی سنگ پرس بسیار مهم است و استفاده از انها شوخی بردار نیست. یک اشتباه کوچک و یک لغزش کافی ست تا زمینه برای بروز حوادث ناگوار فراهم شود. چه بسیار افرادی که بدون دیدن آموزش های لازم سراغ کار با سنگ پرس و دستگاه برش رفته اند و با حوادث ناگوار روبرو شده اند. شما نه تنها باید کار با دستگاه را به طور کامل بلد باشید بلکه به نحوه ی گزارش دهی و استفاده از تجهیزات ایمنی نیز باید اشراف کامل داشته باشید.

بدون تجهیزات ایمنی سنگ پرس و دستگاه برش به آنها نزدیک هم نشوید!

بدون تجهیزات ایمنی سنگ پرس و دستگاه برش هرگز به آنعا دست نزنید .شدت اهمیت این موضوع تا این حد جدی و سرسختانه است. تا زمانی که کلاه ایمنی، دستکش، حفاظ صورت و لباس مناسب و کفش های ایمن برای انجام فرآیند برش کاری به تن نکرده اید نزدیک دستگاه نشوید. زمانی می توانید دستگاه را به برق بزنید و آماده به کار شوید که تمام این تجهیزات را به تن داشته باشید.

برای خرید عینک ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

برای انجام هر اقدامی روی دستگاه، اول آن را از برق بکشید

ممکن است شما حین کار نیاز به این پیدا کنید که سنگ پرس را تعویض نمایید. اینگونه مواقع به خاموش کردن دستگاه با یک دکمه بسنده نکنید. برای انجام هر گونه اقدامی روی دستگاه از بررسی یک قطعه گرفته تا تعویض سنگ پرس حتما باید آن را از برق بکشید. چنانچه دستگاه خاموش باشد اما همچنان به برق متصل باشد تنها یک حرکت اضافه ی شما در حین تعویض سنگ کافی ست تا ناخودآگاه منجر به روشن شدن دستگاه شوید. اتفاقی که در این شرایط رخ خواهد داد توصیف کردنی نیست. بنابراین هیچ گاه روی دستگاهی که هنوز به برق متصل است کاری انجام ندهید.

صدای دیگران را در حین کار نشنیده بگیرید

زمانی که در حال کار با سنگ پرس و دستگاه برش هستید هیچ گاه با دیگران صحبت نکنید چرا که این موضوع باعث برهم خوردن تمرکز شما خواهد شد و ممکن است در حین کار اشتباهی رخ دهد.

برای خرید کلاه ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

دستگاه برش را بیش از حد به خود نزدیک نکنید

هیچ گاه دستگاه را بیش از حد به بدن خود نزدیک نکنید. گیر کردن بخش از لباس شما به دستگاه همانا و رخ دادن خطرات ناگوار همان. بنابراین فاصله ی ایمنی بین خودتان و دستگاه را رعایت کنید.

به تناسب بین نوع سنگ پرس و جنس قطعه کار توجه کنید

بسیار مهم است سنگ پرسی که استفاده می کنید برای قطعه کاری که در حال کار کردن روی آن هستید مناسب باشد. هر نوع متریالی نیازمند این است که روی آن از سنگ پرس با درجه سختی متفاوتی استفاده شود. به عنوان مثال برای برش چوب، سنگ یا فلز نیاز به سنگ پرس های متفاوتی دارید. بنابراین تصور نکنید که با یک سنگ پرس می توانید روی تمام قطعه کارها کار کنید. شما باید به سرعت استانداردی که روی سنگ پرس درج شده دقت داشته باشید و هنگام کار با آن، سرعت دستگاه را روی همان مقدار مجاز تنظیم کنید.

برای خرید محافظ صورت با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

پیش از اینکه دستگاه را برق بزنید از خاموش بودن آن مطمئن شوید

بارها شاهد حوادث ناگواری بوده ایم که در اثر اینگونه بی احتیاطی ها رخ داده. چنانچه حواس تان به خاموش بودن دستگاه نباسد و آن را به برق متصل کنید ممکن است درجا اتفاق ناخوشایندی رخ دهد. لازمه ی این احتیاط این است که هر زمان کارتان با دستگاه تمام شد آن را ابتدا خاموش کنید و دستگاه را مستقیم از برق نکشید.

شما متصدی دستگاه هستید نه تعمیرکار! از تعمیر آن خودداری کنید

چنانچه برای سنگ پرس و دستگاه برش مشکلی رخ داده است از دستکاری و تعمیر آن خودداری کنید. متخصص بودن در امر برشکاری و پرس نسبت به تعمیر آن دو امر مجزا و منفک است. بنابراین اگر در کار کردن با دستگاه حرفه ای هستید تصور نکنید که قادر به تعمیر آن می باشید. برای تعمیر دستگاه آن را نزد یک تعمیرکار حرفه ای ببرید.

برای خرید دستکش ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

قطعه کار هرگز نباید خیس باشد

اگر می خواهید اقدام به برش دادن، صیقل دادن و یا هر کار دیگری روی سنگ یا چوب بنمایید، چنانچه قطعه کار مرطوب می باشد به هیچ وجه سراغ کار روی آن نروید. این موضوع می تواند روی کیفیت کار شما بسیار تاثیر گذار باشد.

نتیجه گیری

کار با سنگ پرس و دستگاه برش پیش از هر چیز نیاز به آموزش و رعایت نکات ایمنی دارد. چنانچه از این بابت خیالتان آسوده است و چک لیست موارد ایمنی را به درستی اجرا کرده اید می توانید آغاز به کار با دستگاه نمایید. در غیر اینصورت سراغ کار با سنگ پرس و دستگاه برش نروید.