ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟
ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟

ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟

اسیدها از آن دست محلول های شیمیایی هستند که شوخی سرشان نمی شود، حتی رد شدن از چند متری این محلول ها هم باعث می شود حواس مان را شش دانگ به سلامتی خود جمع کنیم چه رسد به اینکه هر روز در محیط کار با چنین مواد خطرناکی سر و کار داشته باشیم.

کار کردن با این محلول ها هر چند خطرناک است اما به تن داشتن لباس ضد اسید باعث می شود در برابر آسیب های حاصل از پاشیدن این محلول ها به روی لباس و بدن محفوظ بمانیم. اما یک لباس ضد اسید استاندارد چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ چگونه می توان تشخیص داد که یک این لباس کار لباسی مناسب است و می توان روی آن حساب باز کرد؟ در ادامه با ایمن کلاسیک همراه باشید تا ویژگی های لباس ضد اسید را با هم بررسی کنیم.

نفوذ ناپذیری در برابر محلول های شیمیایی به ویژه محلول های اسیدی

لباس کار ضد اسید باید در برابر نفوذ انواع محلول های شیمایی، اسیدها، محلول های قلیایی، مواد نفتی و حلال ها مقاوم باشد. برخی از مشاغل به گونه ای هستند که با محلول های قوی سر و کار دارند.این نوع از لباس کار باید به گونه ای باشد و از متریال هایی تهیه شده باشد که امکان نفوذ به قوی ترین محلول ها را هم ندهند بنابراین هر چه میزان نقاومت و نفوذ ناپذیری یک لباس کار بالاتر باشد نشان دهنده ی استاندارد بودن آن و مصارف ویژه برای فعالیت های حرفه ای تر است.برای خرید انواع کفش کار باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

درزهای لباس ضد اسید باید مقاوم باشند

نکته ی مهمی که در مورد لباس ضد اسید باید رعایت شود این است که درزهای لباس باید به شکلی مقاوم دوخته شده باشند. دوخت های پرسی از انواع دوخت هایی هستند که در لباس ضد اسید به کار می روند. این دوخت ها درزهای لباس را در برابر نفوذ هر گونه بخارات شیمیایی و گازهای سمی حاصل از تبخیر محلول های اسیدی مقاوم می سازند. لباس ضد اسید نه تنها باید در برابر محلول های مایع اسیدی مقاوم باشد بلکه درزهای آن باید به قدری مقاوم دوخته شده باشند که امکان ورود بخارات اسیدی را به بدن شما ندهند.

در بسیاری از لباس های کار ضد اسید شاهد جوش داده شدن درزها توسط التراسونیک هستیم. این نیز روشی ست که درزهای لباس را نفوذ ناپذیر می سازد. استفاده از تکنولوژی های اصولی در این مورد در جهت حفظ سلامتی کارکنان بسیار ضروری می باشد. برای خرید انواع محافظ صورت باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

وجود کلاه در لباس ضد اسید

مهمترین نکته در لباس ضد اسید حفاظت کامل از بدن شما در برابر محلول های اسیدی می باشد بنابراین باید لباس مورد نظر دارای کلاه به منظور حفاظت کامل از سر شما باشد. این کلاه ها باید به گونه ای طراحی شده باشند که دور تا دور صورت شما با یک کش مقاوم چفت شوند و امکان نفوذ مواد اسیدی را به سر و گردن شما از بین ببرند.

چفت شدن مچ دست و مچ پا به بدن در لباس کار ضد اسید

در لباس ضد اسید باید قسمت هایی همچون مچ دست و مچ پا به بدن شما چفت شود. این چفت شدن می تواند توسط نوارهای داخلی الاستیک و یا کش صورت پذیرد. در واقع لباس ضد اسید باید به گونه ای طراحی شود که امکان نفوذ هر گونه بخارات شیمیایی و ذرات اسید را از قسمت های باز لباس مسدود کند.برای خرید انواع گوشی ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

تعبیه زیپ مقاوم در لباس کار ضد اسید با خاصیت ضد خورندگی

چنانچه در این نوع از لباس کار از زیپ برای باز و بسته کردن لباس استفاده شده باشد باید جنس آن از موادی باشد که در برابر محلول های اسیدی مقاوم است. در واقع زیپ لباس باید خاصیت ضد خورندگی داشته باشد و در برابر این محلول ها مقاومت بالا از خود نشان دهد. دوبل بودن زیپ در این لباس می تواند یک مزیت باشد.

انعطاف و راحتی بالا در لباس کار ضد اسید

از آنجایی که این لباس کار در محیط های صنعتی و شیمیایی که احتمال وجود بخارات شیمیایی و اسید و کار با محلول های اسیدی زیاد است استفاده می شود باید لباسی راحت و انعطاف پذیر باشد تا فرد به هنگام استفاده از لباس دچار عدم تمرکز و ناراحتی نشود. هرچه لباس کار ضد اسید دارای انعطاف و راحتی بیشتری باشد فرد در حین کار احساس آزادی عمل بیشتری خواهد داشت و عملکرد او در سطح بالاتری خواهد بود.

یکسره بودن لباس ضد اسید

اگر بخواهیم طبق استانداردها صحبت کنیم باید گفت که این  لباس کار باید در نوع یکسره طراحی شود. لباس های غیر یکسره شامل لباس های کار دو تکه هستند که امکان نفوذ بخارات اسیدی در آن ها به راحتی میسر است بنابراین نباید از لباس کار دو تکه به عنوان لباس ضد اسید یاد شود. یکسره بودن لباس کار باعث می شود تا امکان نفوذ هیچ گونه ماده شیمیایی و بخارات اسیدی به درون لباس شما وجود نداشته باشد.برای خرید انواع دستکش ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

سبک بودن لباس ضد اسید

کار در محیط های پر خطر همچون محیط هایی که محلول های اسیدی در آن وجود دارد آن هر برای مدت طولانی می تواند به خودی خود بسیار خسته کننده و طاقت فرسا باشد بنابراین باید لباسی در این گونه محیط ها به تن داشت که باعث خستگی بیش از حد شما نشود. لباس کار باید دارای وزنی سبک باشد تا در هنگام به تن داشتن آن احساس سنگینی و خفقان نداشته باشید. وزن کم این لباس کار  باعث می شود بتوانید آن را برای مدت طولانی در محیط کاری سخت و طاقت فرسا به تن داشته باشید.

نتیجه گیری

کار در محیط های پر خطر همچون محیط هایی که احتمال پاشیدن محلول های اسیدی در آن وجود دارد و یا بخارات شیمیایی در فضا پراکنده است می تواند برای سلامتی شما آسیب رسان باشد بنابراین باید از لباس کار مناسب و ایده آل استفاده کرد. لباس کار با ویژگی های ذکر شده در این مطلب می تواند به عنوان یک لباس کار ایده آل در اینگونه محیط ها شناخته شود. جهت حصول اطمینان از استاندارد بودن لباس ضد اسید باید به فروشندگان معتبر تجهیزات و لباس کار ایمنی مراجعه کنید.