هشت نکته برای کاهش آسیب های محل کار
هشت نکته برای کاهش آسیب های محل کار

هشت نکته برای کاهش آسیب های محل کار

آسیب های محیط کار اجتناب ناپذیر هستند و هیچ کس هم کف دست خود را بو نکرده که تشخیص دهد چه خطر و چه آسیبی در انتظار اوست تا جلوی آن را بگیرد بنابراین عبارت حذف آسیب های محل کار بی معنی ست. از این رو در این مطلب  قصد داریم راه هایی را برای کاهش آسیب های محل کار معرفی کنیم. نکاتی که توسط آن ها می توانید آسیب های مالی و جانی را در محیط کار کاهش دهید و اصطلاحا محیط کار را از هر آنچه که باعث ایجاد خطر می شود پاکسازی نمایید. همیشه چیزی برای غافلگیر کردن شما وجود خواهد داشت بنابراین تصور نکنید که با رعایت این نکات محیط کاری شما صددرصد ایمن خواهد شد. در ادامه با ما باشید تا هشت نکته ی مهم را در این راستا با هم بررسی کنیم.

برای خرید انواع تجهیزات ایمنی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  1. عوامل استرس زا در محیط کار را از خود دور کنید

بسیاری از خطرات محیط کار در اثر عدم آسودگی خاطر و وجود استرس های بیش از حد رخ می دهد. به عنوان مثال ساعات طولانی کار، کم خوابی، بی خوابی، دغدغه های شغلی، تعارض با همکاران و وجود فشارهای سنگین کاری می تواند باعث شود تا شما تمرکز خود را از دست بدهید و در حین کار دچار خطا شوید. بنابراین سعی کنید در مورد نگرانی هایی که دارید با مدیر و سرپرست خود صحبت کنید و برای خود زمان های استراحت مشخصی در نظر بگیرید. اگر تصور می کنید حجم کاری تان زیادی است و این موضوع روی هوشیاری و تمرکز شما تاثیر منفی گذاشته از سرپرست خود بخواهید بار کاری شما را کاهش دهد و برای استراحت و تجدید قوای شما چاره ای بیندیشد.

برای خرید انواع لباس کار با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  1. از تجهیزات ایمنی فردی در محیط کار استفاده کنید

مهمترین نکته ای که باید چشم بسته آن را رعایت کرد استفاده از تجهیزات ایمنی فردی در محیط کار می باشد. تجهیزاتی ایمنی می توانند آسیب های محیط کار را به شکل قابل توجهی کاهش دهند و یا حذف کنند. به ویژه اگر حرفه شما به گونه ای است که در معرض آسیب های جدی قرار دارید. سعی کنید از تجهیزات حفاظت فردی کامل با ایمنی بالا استفاده کنید تا از جان خود در برابر آسیب های احتمالی حفاظت کاملی به عمل آورید و خطرات محیط کا را کاهش دهید. بسیار مهم است که از این تجهیزات به شکل درستی استفاده شود و نوع مناسبی انتخاب شود. بنابراین از سرپرست خود بخواهید تجهیزاتی با ایمنی بالا برای شما تهیه کند.

برای خرید انواع عینک ایمنی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  1. از نزدیک شن بیش از حد به دستگاه های صنعتی خودداری کنید

اگر در محیط صنعتی کار می کنید سعی کنید حد فاصل استاندارد خود را با تجهیزات صنعتی رعایت کنید. بسیاری از اوقات نزدیک شدن بیش از حد کارگران و تکنسین ها به تجهیزات صنعتی مانند دستگاه های برش، دستگاه سنگ زنی، دستگاه تراشکاری و دستگاه پرس می تواند زمینه ساز خطرات جدی شود. بنابراین سعی کنید فاصله ایمنی خود را با این تجهیزات حفظ نمایید.

  1. آموزش های لازم را به دقت فرا بگیرید

هیچ گاه در حرفه ای که مهارت کافی در آن ندارید وارد نشوید، اگر هم وارد شدید سعی کنید تمام آموزش های لازم را برای انجام یک حرفه خاص فرا بگیرید و با زیر و بم های آن آشنایی کامل داشته باشید. عدم آگاهی از نحوه ی انجام یک حرفه و عدم دارا بودن مهارت کافی می تواند زمینه ساز خطرات جدی شود بنابراین برای اینکه از خطرات محیط کار جلوگیری کنید و سعی در کاهش دادن آن ها داشته باشید سعی کنید در شغل و حرفه خود به طور ماهرانه عمل کنید و هر آموزشی که لازم بود را فرا بگیرید.

برای خرید انواع کلاه ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

  1. اقدامات لازم بعد از وقوع حادثه را بدانید

وقوع حادثه همانطور که در ابتدا گفته شد اجتناب ناپذیر است و هدف ما نیز این است که خطرات محیط کار را کاهش دهیم. بنابراین چنانچه یک واقعه یا حادثه در محیط کار رخ داد شما موظف هستید که اقدامات بعد از وقع حادثه را به سرعت و به شکلی دقیق و اصولی انجام دهید تا از انتشار خطر جلوگیری کنید. چنانچه نسبت به این اقدامات آگاهی کافی نداشته باشید و ندانید که در این شرایط چه باید بکنید ممکن است حادثه رخ داده وسعت گیرد و زمینه ساز خطرات جدی بعدی شود. بنابراین برای اینکه جلوی انتشار خطر در همان ابتدا گرفته شود و آسیب های محل کار کاهش داده شود شما باید نسبت به اقدامات بعد از وقوع حادثه آگاه باشید و وظایف خود را در این شرایط به خوبی بدانید.

برای خرید انواع محافظ صورت باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

  1. از تجهیزات فرسوده و غیر ایمن استفاده نکنید

فرقی ندارد که در حال استفاده از تجهیزات کاری فرسوده هستید یا تجهیزاتی ایمنی شما فرسوده هستند. هر دوی این موارد می توانند زمینه ساز آسیب های جدی شوند. بنابراین هرگز با استفاده از تجهیزاتی که اتصالات آن ها قدیمی شده و یا تجهیزات ایمنی که کارایی خود را از دست داده اند کار نکنید و در صورتی که متوجه فرسوده بودن تجهیزات شدید سریعا این موضوع را به سرپرست و مدیر خود اطلاع دهید تا جلوی بروز خطر گرفته شود.

  1. طبق دستور العمل ها اقدام کنید

کار با هر یک از تجهیزات باید طبق دستورالعمل های نصب شده روی دستگاه صورت گیرد بنابراین پیش از اینکه دست به استفاده از یک تجهیز در محل کار بزنید حتی اگر نحوه ی کار با آن را بلدید یک بار دیگر دستور العمل را به خوبی بخوانید و طبق آن اقدام کنید. گاهی اوقات یک اشتباه کوچک و یا جا انداختن یک مرحله ساده در حین استفاده از یک دستگاه می تواند باعث بروز خطرات جدی شود.

  1. به جای استفاده از نیروی شخصی از ماشین آلات کمک بگیرید

لزومی ندارد برای جابجایی های سنگین از نیروی شخصی خود استفاده کنید. سعی کنید از تجهیزات و ماشین آلاتی مانند جرثقیل، نقاله وچرخ دستی استفاده کنید تا آسیب های محل کار کاهش و ایمنی افزایش پیدا کند.

.برای خرید انواع دستکش ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

رعایت نکاتی که در راستای کاهش آسیب های محل کار مطرح شد باعث می شود حفاظت دقیق تری از سلامت شما در برابر آسیب های جدی به عمل آید. استفاده از تجهیزات حفاظتی، هوشیاری کامل در حین کار، رعایت دستور العمل ها و سرعت عمل در انجام اقدامات بعد از وقع حادثه از جمله مهترین عواملی هستند که می تواند باعث کاهش آسیب های محل کار شوند.