مهمترین روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان
مهمترین روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان

مهمترین روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان

در چند سال اخیر به قدری شاهد گرم شدن کره زمین بوده ایم که متاسفانه جنگل های زیادی را در جهان و ایران در اثر آتش سوزی از دست داده ایم. معادله چندان پیچیده نیست؛ حتی یک بطری آب معدنی زیر تابش نور داغ خورشید هم می تواند دلیل آتش سوزی باشد. بنابراین تمام آتش هایی که در سطح کره زمین ایجاد می شوند سرمنشا انسانی ندارد. آتش سوزی در ساختمان ها، آتش سوزی در جنگل ها و آتش سوزی در محیط های صنعتی از جمله مهمترین مواردی ست که از آتش سوزی گزارش می شود. روش های مختلفی برای مهار کردن آتش و مبارزه با آن در جهان استفاده می شود اما همه ی آن ها کارایی و اثر بخشی لازم را ندارند. در ادامه قصد داریم مهمترین روش های مبارزه با آتش سوزی را معرفی کنیم بنابراین با ما همراه باشید.

برای خرید انواع تجهیزات ایمنی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از فناوری های پیشرفته جهت ردیابی آتش سوزی

چرا باید منتظر ماند تا آتش سوزی صورت بگیرد و بعد دست به کار شد؟ منطقی تر این است که پیش از وقوع آتش سوزی دست به کار شویم و راه هایی را برای مبارزه با این حادثه در پیش بگیریم. فناوری های مدرن در قالب حسگرهای پیشرفته، ماهواره و هواپیماهایی که فاقد سرنشین هستند در مناطقی که احتمال آتش سوزی وجود دارد در مدار قرار دارند و در صورت بروز اولین علائم آتش سوزی سریعا مراحل خاموش کردن آتش آغاز خواهد شد.

این فناوری که در آمریکا در حال استفاده می باشد تا کنون باعث جلوگیری از آتش سوزی های وسیع در ایالت های مختلف شده است. در این تجهیزات حرفه ای از دوربین هایی استفاده شده است که می تواند سریعا اشعه مادون قرمز ساطع شده از آتش را دریافت کند و اولنب علائم اخطار را صادر نماید. در صورتی که وسعت آتش سوزی زیاد باشد این ماهواره ها و حسگرهای پیشرفته هشدارهای جدی صادر می کنند و فرآیند خاموش کردن آتش به طور هوایی و زمینی آغاز خواهد شد تا پیش از شعله گرفتن زبانه های آتش، بتوان آتش را مهار کرد.

برای خرید انواع کلاه ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از هواپیماهایی که فاقد سرنشین هستند و در مداری خاص قرار دارند

یکی دیگر از روش های مبارزه با آتش سوزی که امروزه روز در جهان استفاده می شود، به کار گیری هواپیماهای فاقد سرنشین می باشد. این هواپیماها در نقاط مختلف آمریکا از بروز آتش سوزی های خطرناک جلوگیری کرده اند و در مهار آتش سوزی ها بسیار یاری رسان ظاهر شده اند. در واقع هواپیماهای فاقد سرنشین قادر هستند تا نقاط پر حرارت را شناسایی کنند و از منطقه مورد نظر به شکلی سریع نقشه برداری کنند. این نقشه ها به طور کارامد در اختیار تیم های آتش نشانی قرار می گیرند. آتش نشانان در مدت زمان کوتاهی می توانند از نقشه ی منطقه و موقعیت های جغرافیایی جهت دسترسی به محل آتش سوزی مطلع شوند. به محض اینکه نقشه های لازم و اطلاعات مورد نیاز به دست آتش نشانان برسد، هواپیماهای مذکور برای سایر عملیات های مبارزه با آتش سوزی آماده سازی می شوند.

استفاده از پهبادهای فاقد سرنشین جهت مهار کردن آتش در جهان

پهبادهای فاقد سرنشین نیز مانند هواپیماهای فاقد سرنشین هستند با این تفاوت که پهبادها امکان پرواز کردن به مناطقی را دارند که هواپیماهای فاقد سرنشین ندارند. پهبادها به طور عمده به دو نوع دوربیت جهت مقابله با آتش سوزی مجهز می شوند. یکی از این دوربین ها دوربین حرارتی می باشد که نقاط پر حرارت و داغ را شناسایی می کند و دوربین دیگر به طور منظم شروع به عکاسی می کند و عکس هایی از روند پیشرفت آتش سوزی در اختیار آتش نشانان قرار می دهد. بنابراین آن ها می توانند به راحتی متوجه شوند که آتش سوزی در چه سمت و سویی در حال پیشرفت است و نیروهای لازم برای مهار آتش به منطقه اعزام می شوند.

برای خرید انواع محافظ صورت باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از ربات های هوشمند جهت مبارزه با آتش سوزی در جهان

یکی دیگر از روش هاس مبارزه با آتش سوزی در جهان که این روزها در کشورهای پیشرفته در حال استفاده می باشد به کار گرفتن ربات های هوشمند جهت مقابله با آتش سوزی است. در بسیاری از مواقع آتش سوزی به قدری وسیع است و منطقه ی مورد آتش سوزی به قدری صعب العبور و خطرناک است که کاری از دست آتش نشانان بر نمی آید بنابراین نمی توان نیروهای انسانی را به منطقه مورد نظر فرستاد.

همچنین ممکن است حرارت آتش به قدری زیاد باشد که آتش نشانان نتوانند به میزان لازم به آتش نزدیک شوند و اقدام به خاموش کردن آن نمایند بنابراین در اینگونه مواقع از ربات های هوشمند جهت مبارزه با آتش استفاده می شود. با پیشرفت علم و تکنولوژی ربات های هوشمندی اختراع شده است که فرآیند مبارزه با آتش را به جای انسان ها انجام می دهند.این ربات ها گاهی در سخت ترین شرایط آتش سوزی نیز می توانند وارد عمل شوند و اقدام به مهار نمودن آتش کنند.

برای خرید انواع دستکش ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از Virtual Reality در فرآیند مبارزه با آتش سوزی در جهان

یکی از سیستم های پیشرفته در مقابله با آتش سوزی در جهان استفاده از واقعیت مجازی می باشد. این سیستم توسط صلیب سرخ و نهادهای امدادی در سازمان ملل مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این سیستم های پیشرفته می توان در شرایط بحرانی تصمیم های منطقی برای مهار کردن آتش سوزی گرفت. این سیستم ها شرایط آتش سوزی را به شکلی مهیب شبیه سازی می کنند و به آتش نشان ها کمک می کنند تا در شرایط مشابه بتوانند تصمیم های دقیق و درستی بگیرند. به عنوان مثال در این سیستم ها عوامل فیزیکی مانند سرعت باد و جهت وزش باد طبق واقعیت شبیه سازی می شود و طبق این شرایط یک برنامه ریزی اصولی و اساسی بر ای مهار آتش ارائه می شود. با وجود این سیستم ها میزان خطا به شکل قابل توجهی به حداقل خود می رسد.

نتیجه گیری

سیستم های پیشرفته زیادی در سرتاسر دنیا جهت مبارزه با آتش اختراع شده اند که باعث می شوند خطای نیروی انسانی و تلفات حاصل از آتش سوزی بسیار کاهش پیدا کند. این سیستم ها نه تنها در مهار کردن سریع آتش بسیار مفید فایده هستند بلکه تلفات نیروی انسانی را نیز تقلیل می دهند.