معرفی گواهینامه تائید صلاحیت پیمانکاران
معرفی گواهینامه تائید صلاحیت پیمانکاران

گواهینامه تائید صلاحیت پیمانکاران

بی شک برا سپردن کارهای حساس و مخاطره انگیز به یک گروه پیمانکاری باید از کم و کیف کار آن ها مطلع بود و نسبت به صلاحیت آن ها اطمینان خاطر داشت. این اطمینان خاطر در قالب یک گواهینامه تحت عنوان تایید صلاحیت پیمانکاران ارائه می شود. این گواهینامه در واقع در حکم یک مجوز معتبر می باشد که از طرف سازمان برنامه و بودجه و یا ادره کار استان مربوطه به منظور بررسی و تایید صلاحیت تیم های پیمانکاری بزرگ و کوچک صادر می شود. بعد از بررسی شرایط پیمانکار تصمیم به صدور مجوز تایید صلاحیت برای آن گرفته خواهد شد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره گواهینامه تائید صلاحیت پیمانکاران کسب کنید در ادامه با ایمن کلاسیک همراه باشید.

برای خرید انواع تجهیزات ایمنی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران چیست؟

کم و کیف فعالیت های یک شرکت پیمانکاری باید تحت نظارت دقیق یک ارگان معتبر سنجیده شود. از این رو دولت ایران تصمیم به سنجس عملکرد شرکت های پیمانکاری و ممیزی آن ها نموده است. شرکت های بزرگ فنی مهندسی توسط سازمان برنامه و بودجه کشور مورد ارزیابی قرار می گیرند و چنانچه سطح کیفی فعالیت های آن ها مورد تایید این ارگان باشد، از طرف این ارگان برای آن ها گواهینامه ای در قالب گواهینامه صلاحیت پیمانکاران صادر می شود که اجازه فعالیت حرفه ای را به آن ها می دهد. برای شرکت های پیمانکاری که فعالیت آن ها در سطوج پایین تر می باشد نیز گواهینامه ای در قالب گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری توسط ادراه کار استان مربوطه صادر می گردد.

برای خرید انواع کلاه ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

هدف از اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران چیست؟

تمامی شرکت ها برای حضور در مناقصات و اخذ پروژه های دولتی باید گواهینامه های تایید صلاحیت پیمانکاری، صلاحیت پیمانکار و تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری را داشته باشند. شرکت هایی با گردش مالی بالا که دارای حجم کاری وسیع هستند مانند شرکت های فنی باید گواهینامه صلاحیت پیمانکاران را دریافت کنند و شرکت های کوچکتر باید برای اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری اقدام نمایند.

چه شرکت هایی باید برای اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری اقدام کنند؟

شرکت هایی که باید برای اخذ این گواهینامه اقدام کنند عبارتند از شرکت های وابسته به امور آشپزخانه و رستوران مانند کیترینگ ها، تعمیرات و نگهداری تاسیسات، خدمات عمومی، شرکت های وابسته به فضای سبز، تعمیر تجهیزات ادارای و چاپ و تکثیر.

گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری را با گواهینامه HSE اشتباه نگیرید

گاهی اوقات برخی از پیمانکاران گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری را با گواهی HSE اشتباه می گیرند. در حالی که مرکز صدور این دو گواهینامه به طور کلی دو ارگان متفاوت می باشد. شما برای اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری باید به اداره کار استان خود مراجعه کنید در حالی که گواهینامه HSE توسط مراکز صدور گواهینامه ایزو صادر می شود. این گواهینامه در ارتباط با امور ایمنی کار می باشد و با ممیزی های تایید صلاحیت کاملا متفاوت است.

برای خرید انواع محافظ صورت باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

مدت زمان اعتبار گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری چقدر است؟

دقت داشته باشید که گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری دارای اعتبار می باشد. این اعتبار سه ساله است و بعد از گذشت سه سال از زمان صدور گواهینامه باید برای اخذ مجدد آن اقدام نمود. ممیزی های سالانه به منظور تایید اعتبار گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری صورت می پذیرد با این حال بعد از گذشت مدت زمان اعتبار گواهینامه باید برای تمدید آن اقدام نمود در غیر اینصورت امکان فعالیت حرفه ای برای شما وجود نخواهد داشت. شرکت ها بایستی به طور سالانه به منظور تمدید این گواهی اقدام کنند و ممیزی های لازم را از سر بگذرانند.

اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری چه مدت به طول می انجامد؟

مدت زمان کسب گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد بنابراین نمی توان زمان دقیقی را برای آن ارائه داد با این حال مدت زمان این فرآیند حدودا سه ماه خواهد بود. هر چه میزان پیگیری های شما به عنوان پیمانکار جهت اخذ گواهینامه بیشتر باشد مطمئنا این مدت زمان کاهش پشدا خواهد کرد. علاوه بر این ها شما بایستی مدارک خود را در سایت ادره کار بارگزاری کنید. چنانچه مدارک شما دارای نقص باشد و کامل نباشد مطمئنا پروسه دریافت گواهینامه نیز به تعویق خواهد افتاد. بنابراین اگر برای اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری عجله دارید سعی کنید مدارک خود را تمام و کمال در سایت اداره کار بارگزاری نمایید و پیگیری های لازم را به موقع انجام دهید.

برای خرید انواع دستکش ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران چه مدارکی لازم است؟

برای اینکه فرآیند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران با سرعت بیشتری طی شود و در کار شما گره ایجاد نشود بایستی مدارک لازم برای اخذ این گواهینامه را تکمیل کنید. این مدارک عبارتند از:

 • مدرک عضویت در انجمن صنفی شرکت ها
 • اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی و آگهی تاسیس شرکت به همراه اظهار نامه ثبت شرکت
 • روزنامه رسمی تغییرات آدرس شرکت
 • شناسنامه، کارت ملی، عکس سه در چهار، آدرس دقیق، شماره تماس، کد پستی تمامی اعضای هیئت مدیره
 • لیست بیمه ی تمامی پرسنل شرکت به همراه برگه پرداختی و تاییدیه بانک
 • اجاره نامه(سند ملک در صورت وجود)
 • لیست حقوق تمامی پرسنل شرکت به همراه لیست حقوق دفتر مرکزی پیمان ها
 • لیست تمامی تجهیزات دفتر به همراه فاکتور
 • طرح طبقه بندی مشاغل
 • شناسنامه، کارت ملی، عکس سه در چهار، آدرس دقیق و شماره تماس تمامی پرسنل
 • اظهار نامه مالاتی مربوط به چهار سال گذشته
 • تصویر دقیق گواهی آموزشی کارفرما
 • نامه درخواست گواهینامه از انجمن صنفی

در صورت کامل نبودن مدارک تشکیل پرونده به منظور اخذ و صدور گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران صورت نخواهد گرفت بنابراین در کامل بودن مدارک خود دقت کافی داشته باشید.

لزوم طی نمودن دوره کارفرمایی جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران

برای اخذ گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران بایستی دوره های آموزش کارفرمایی را طی کرده باشید. این دوره توسط مراکزی که تحت نظارت وزارت کار هستند برگزار می شود و بعد از برگزاری آزمون مدرک به متقاضیان اعطا می گردد.

نتیجه گیری

پیمانکاران به منظور حضور در مناقصه بایستی گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاری را دریافت کنند. کارفرمایان دولتی برای واگذاری پروژه ها مناقصاتی را برگزار می کنند که در آن ها پیمانکاران شرکت می کنند و برای کسب پروژه تلاش می کنند. تا زمانی که پیمانکاران گواهینامه تائید صلاحیت پیمانکاری نداشته باشند امکان شرکت در مناقصه برای آن ها وجود ندارد.