محافظت از چشم در هنگام جوشکاری
محافظت از چشم در هنگام جوشکاری

محافظت از چشم در هنگام جوشکاری

اگر مشغول به حرفه ی جوشکاری هستید و یا دست کم چند واحد جوشکاری در دانشگاه پاس کرده باشید به خوبی می دانید که فعالیت جوشکاری تا چه حد نفس گیر و حساس است. کوچکترین حرکت اضافه، بی دقتی و یا عدم رعایت ایمنی در این حرفه می تواند منجر به آسیب های مرگ بار شود. بنابراین باید به طور مجهز برای انجام این حرفه اقدام نمود.

اگر تصور می کنید یکی از تجهیزات شما دچار نقص شده و می خواهید بدون آن شروع به فعالیت نمایید بدانید که در حال انجام اشتباه بزرگی هستید. به ویژه اگر این تجهیز مربوط به حفاظت از چشمان شما باشد. چشم ها آسیب پذیر ترین عضو های بدن هستند و نباید از کنار ایمنی آن ها سرسری گذشت. چه بسیار افرادی که با بی دقتی محافظت از چشم در هنگام جوشکاری دچار آسیب های جبران ناپذیر شده اند. محافظت ار چشم در هنگام جوشکاری تنها در چارچوب یک عینک ایمنی خلاصه نمی شود. اگر می خواهید در این باره نکات بیشتری بدانید در ادامه با ایمن کلاسیک همراه باشید.

به آب مروارید سلام کنید اگر بدون عینک ایمن جوشکاری میکنید!

نوری که از قوس الکتریکی در حین جوشکاری متصاعد می شود می تواند آسیب شدیدی به شبکیه چشم شما وارد کند. شبکیه چشم دقیقا همان بخشی ست که در آب مروارید آوردن چشم ها به عنوان پاشنه آشیل محسوب می شود. اشعه مادون قرمز نیز به قرنیه چشم شما آسیب خواهد زد. بنابراین برای حفاظت کامل از چشم ها در حین جوشکاری باید از عینک آنتی یو وی و اینفرارد استفاده کنید تا از قرنیه و شبکیه چشم تان در برابر این نور قوی محافظت کنید.برای خرید انواع کفش کار باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

محافظت از چشم ها در برابر خرده های گداخته فلز

آنچه که در حین فرآیند جوشکاری در هوا پرتاب می شود تنها نور خالی نیست بلکه ذره های گداخته فلز هستند که از خود نور ساطع می کنند این ذرات به شت داغ، برنده و آسیب رسان هستند و در صورت برخورد با چشمان شما ممکن است باعث تاری دید و یا سیاه شدن حوزه دید شما شوند. مهم ترین نکته در حین جوشکاری این است که از یک عینک ایمنی مناسب و مقاوم در برابر پرتاب این ذرات استفاده کنید. عینک های ایمنی مناسب برای جوشکاری اغلب دارای شیشه های پلی کربنات هستند و در برابر ضربه و پرتاب خرده های فلزات بسیار مقاوم می باشند.برای خرید انواع کلاه ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از نقاب صورت در حین عملیات جوشکاری

بسیاری از افراد در حین جوشکاری از نقاب های محافظ استفاده می کنند تا علاوه بر چشم ها از حوزه ی اطراف آن ها نیز محافظت کنند. این محافظ ها دارای لنزهای تیره رنگ با درجه تیرگی بسیار بالا هستند و از آسیب رسیدن به چشم های شما و صورت تان تا حد زیادی جلوگیری می کنند.

مراقب پوست اطراف چشم تان باشید

پوست اطراف چشم ها بسیار تا بسیار آسیب پذیر هستند به نحوی که نازک بودن آن ها به شکلی کاملا محسوس قابل لمس است. بنابراین باید تا جای ممکن از پوست دور چشم در حین جوشکاری حفاظت کرد. یکی از اشتباهاتی که برخی جوشکاران انجام می دهند این است که از عینک هایی با لنزهای کوچک استفاده می کنند.

لنزهایی که تنها چشم شما را پوشش خواهند داد و پوشش مناسبی برای پوست اطراف چشم تان به عمل نمی آورد. استفاده از این عینک ها کار منطقی و صحیحی نیست چرا که این عینک ها نمی توانند جلو آسیب های وارده به پوست اطراف چشم شما را بگیرند بنابراین سعی کنید از گاگل های ایمنی با سطح پوشش دهی وسیع در حین عملیات جوشکاری استفاده کنید تا حفاظت کاملی از چشم ها و ناحیه اطراف آن ها به عمل آید. برای خرید انواع محافظ صورت باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از عینک های ایمنی با حفاظ جانبی بدون منفذ در حین جوشکاری

برخی از عینک های ایمنی بدین گونه اند که دارای حفاظ جانبی توری هستند در واقع حفاظ جانبی آن ها نمی تواند در برابر ذرات ریز و گداخته ی فلزات نقش یکی سد دفاعی قوی را بازی کند بنابراین احتمال اینکه ذرات فلز و اشعه ماورابنفش و گازهای سمی از این قسمت وارد چشم شما شوند بسیار زیاد است. سعی کنید در حین جوشکاری از آن دسته عینک های ایمنی استفاده کنید که دارای حفاظ های جانبی بدون منفذر می باشند.برای خرید انواع دستکش ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

عینک جوشکاری نباید روی بینی شما دچار لغزش و حرکت شود

مهمترین نکته در محافظت از چشم در هنگام جوشکاری این است که نباید عینک ایمنی شما روی صورت تان حرکت کند. یک حرکت کوچک و آنی کافی ست تا حواس تان در حین عملیات جوشکاری پرت شود و یا در عرض همان چند ثانیه که عینک روی صورت شما تکان خوره ذرات گداخته فلز و امواج الکترومغناطیس با چشم شما برخورد داشته باشند. اتفاقات ناگواری که بعد از تکان خوردن و جابجا شدن عینک ایمنی در حین جوشکاری روی صورت شما رخ می دهد می تواند باعث آسیب رسیدن به سلامتی چشمان شما و حتی آسیب های جدی تر شود. چنانچه در حال کار در ارتفاعات باشید و این اتفاق ناخوشایند برای شما رخ دهد ممکن است به طور کلی تمرکز و حواس تان را از دست بدهید و یا تعادل تان بر هم بخورد.

استفاده از عینک ایمنی با لنزهای اصلاح کننده

سعی کنید نوعی از عینک ایمنی جوشکاری را انتخاب کنید در پس لنزهای محافظتی خود دارای لنزهای اصلاح کننده باشد. اینگونه میزان آسیب وارده به چشمان شما بسیار تا بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.برای خرید انواع گوشی ایمنی باشماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

حواس تان به گازهای سمی متصاعد شده در حین جوشکاری باشد

از آنجایی که گازهای سمی متصاعد شده در حین فرآیند جوشکاری به چشم نمی آیند و دیده نمی شوند ممکن است تصور کنید نمی توانند آسیبی جدی برای چشمان شما داشته باشند در حالی که باید حواس تان به گازهای سمی و جلوگیری از ورود آن ها به چشمان تان باشد. شما نه تنها باید از چشم های خود در برابر این گازها محافظت کنید بلکه نباید حتی لحظه ای این گاز را تنفس نمایید.

نتیجه گیری

اگر می خواهید حرفه جوشکاری را به عنوان حرفه اصلی تان برگزینید و یا مدت هاست که این کار را کرده اید باید از مهم ترین دارای و سرمایه تان در این راه که همان چشمان تان است محافظت دقیقی به عمل آورید. استفاده از عینک های ایمنی حرفه ای در حین جوشکاری و رعایت نکات حرفه ای به شما کمک بسیاری در این محافظت خواهد کرد.