جلوگیری از آسیب دیدگی چشم در محیط کار
جلوگیری از آسیب دیدگی چشم در محیط کار

عینک ایمنی و جلوگیری از آسیب دیدگی چشم در محیط کار

چشم ها اعضای مظلومی از بدن هستند که بیش از سایر عضو ها در معرض خطر می باشند و گاهی اوقات در حق آن ها ظلم های بزرگی روا داشته می شود. آمار و اخبار ناراحت کننده ای در این باره دسترس است و حکایت از این دارد که درصد بالایی از افراد در محیط کار خود دچار آسیب های چشمی می شوند. از پاشیدن مواد شیمیایی و عناصر سمی درون چشم گرفته تا پرت شدن خرده های چوب و فلز و قرار گرفتن در معرض اشعه های خطرناک که همگی تاری دید و حتی از دست دادن قوه ی بینایی را به دنبال دارند.

اما خبر خوشحال کننده این است که می توان با استفاده از محافظ های قوی و در پیش گرفتن نکات ایمنی تا حدود نود درصد از آسیب های وارده به چشم جلوگیری کرد. گاهی اوقات نیز ممکن است افراد از چشمان خود محافظت به عمل آورند اما باز هم دچار حوادث شوند. این همان نکته ای ست که باید بدان دقت شود؛ محافظت صحیح و استفاده از عینک ایمنی. پیاده سازی روش های محافظت غلط حتی می تواند مخرب تر از عدم محافظت باشد. بنابراین برای اینکه روش های صحیح و استاندارد جلوگیری از آسیب دیدگی چشم در محیط کار را بدانید در ادامه با ما همراه شوید.

برای خرید تجهیزات ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

بدون استفاده از عینک ایمنی آغاز به کار نکنید

اگر در محیط کار شما انواع بخارات سمی، عناصر شیمیایی و ذرات فلز و گرد و غبار فراوان وجود دارد، استفاده از عینک ایمنی محافظ برای شما همچون مجوزی ست که اجازه ی آغاز به کار را خواهد داد. عینک های ایمنی که دارای قاب محکم و استاندارد هستند می توانند گزینه ی بسیار مناسبی برای شما باشند. این عینک ها اجازه نمی دهند حتی ریز ترین ذرات فلز، چوب و بخارات شیمیایی وارد چشم شما شوند. بسیار مهم است که برای هر نوع کاری از عینک مخصوص خود استفاده کنید. به عنوان مثال کار کردن در آزمایشگاه، دریک کارگاه تراشکاری یا جوشکاری نیاز به عینک های حفاظتی متفاوتی دارد. بنابراین با توجه به نوع کاری که در حال انجام دادن هستید از عینک مخصوص به همان کار استفاده کنید.

برای خرید کفش کار با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

هر آنچه که برای چشمان شما تهدید محسوب می شود را از محیط کاری دور کنید

بسیار مهم است که پیش از آغاز به کار تمامی عوامل تهدید کننده و آسیب رسان را از محدودی کاری خود دور کنید. به این کار می گویند پاکسازی محیط کار از خطرات تهدید آمیز. بنابراین احتمال اینکه چشمان شما در حین کار دچار آسیب شوند بسیار کم خواهد شد.

بالا بردن آگاهی نسبت به خطرات احتمالی و آسیب رسان به چشم در محل کار

پیش از اینکه کار خود را آغاز کنید سعی کنید نسبت به حوزه کاری و خطرات احتمالی که می تواند چشمان شما را تهدید کند آگاهی باشید. این آگاهی موجب می شود تا اشراف کاملی روی کار داشته باشید. و خطرات احتمالی را در صورت وجود خنثی کنید. هیچ گاه بدون آموزش و آگاهی کافی وارد حرفه ای نشوید. به ویژه حرفه ای که می تواند برای سلامتی شما آسیب رسان باشد.

برای خرید عینک ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

از عینک ایمنی خود مراقبت صحیحی به عمل آورید

بی توجهی به این مورد را شاید بتوان در دسته ی محافظت های غلط قرار داد. که می توانند به اندازه ی عدم محافظت آسیب رسان باشند. ایجاد خراش و شکستگی روی عینک ایمنی می تواند کارایی آن را به طور کلی زیر سوال ببرد. بنابراین پیش از اینکه عینک و تجهیزات ایمنی را روی صورت خود قرار دهید آن را از لحاظ بصری چک کنید. تا نسبت به سالم بودن آن مطمئن شوید. تنها در صورت سالم بودن این تجهیزات است که محافظت درستی از چشمان شما به عمل می آید. چنانچه از تجهیزات ایمنی خود به خوبی مراقبت کنید مطمئنا با این چالش دست به گریبان نخواهید شد.

برای خرید کلاه ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

عینک های عادی نمی توانند جایگزین عینک ایمنی شوند

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که عینک طبی به چشم خود می زنید تصور نکنید که این عینک ها می توانند جایگزین عینک ایمنی شوند و جلوی ورود ذرات ریز را به چشم شما بگیرند. به فرض مثال که جلوی ذرات ریز را هم گرفتند(که قطعا نمی توانند!) با اشعه های مضر چه خواهید کرد؟ بنابراین هرگز عینک طبی را جایگزین عینک ایمنی نکنید. با این کار دستی دستی چشمان خود را به خطر خواهید انداخت.

هرگز با تجهیزات و دستگاه هایی که دارای نقص فنی هستند کار نکنید

پیش از اینکه شروع به کار با دستگاه های خطرناک و حساس مانند دستگاه برشکاری یا جوشکاری کنید، از سلامتی فنی آن مطمئن شوید.

با عجله کار نکنید

به هیچ عنوان در هنگام کار با دستگاه های حساس و تهدیدآمیز سرعت کار خود را بالا نبرید و عجله نکنید. عجله کردن بیش از حد در انجام یک کار حساس می تواند دروازه ی وقوع خطر برای چشمان شما در حین کار باشد.

برای خرید محافظ صورت با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

تعبیه ایستگاه های شستشوی اضطراری در محیط های صنعتی

هر چقدر هم که نکات ایمنی را در ارتباط با محافظت از چشم رعایت کنید باز هم به احتمال یک درصد امکان آسیب دیدن چشم شما وجود دارد. (بی توجهی متصدی، نقص فنی دستگاه ها و استفاده از عینک ایمنی ناسالم). بنابراین برای جلوگیری از وارد شدن آسیب های جدی به چشم کارکنان باید یک ایستگاه تخت عنوان شستشوی اضطراری در نزدیکی کارکنان تعبیه شود. تا بتوانند سریعا چشم خود را با محلول های استریل و ضدعفونی کننده شستشو دهند و جلوی آسیب های جدی را بگیرند.

اگر جسم خارجی وارد چشم شما شد از تماس دست با آن خودداری کنید

می دانیم که این واکنش طبیعی انسان است. به محض وارد شدن یک جسم خارجی دست خود را به سمت چشمانش می برد. اما با این کار هم باعث خراشیدگی قرنیه می شود. و هم آلودگی های دستش را وارد چشم خود می کند. بنابراین اگر جسم خارجی وارد چشم شما شد سریعا به ایستگاه شستشوی اضطراری نزدیک شوید و موضوع را به سرپرست خود اعلام کنید.

برای خرید دستکش ایمنی با شماره ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

چشمان شما یکی از بزرگترین سرمایه های شما هستند. بنابراین اگر در محیط کار خود با تجهیزات حساس و تهدید آمیز کار می کنید مراقب باشید . تمام نکات ایمنی را برای حفاظت از چشمان خود به عمل آورید و زمینه را برای وقوع حوادث ناگوار فراهم نکنید.