تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد
تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد

تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد

کار حرفه ای زمستان و تابستان نمی شناسد. کارگران باید در هر فصل متناسب با شرایط آب و هوایی همان فصل مجهز شوند. آنچه که آمار و ارقام نشان می دهد این است که سرمای زمستان آسیب های جدی تری به سلامت کارگران وارد می کند تا گرمای تابستان. بنابراین یکی از مهمترین رکن های اصلی برای کار حرفه ای در این فصل به همراه داشتن تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد است. در ادامه قصد داریم تعدادی از مهمترین این تجهیزات را معرفی کنیم بنابراین با ما همراه باشید.

عینک ایمنی ضد بخار و ضد مه

چنانچه قرار است در فضای باز کار کنید دور تا دور شما را مه و بخار فرار گرفته باید از عینک ایمنی ضد بخار استفاده نمایید. چنانچه عینک ایمنی شما دائما دچار بخار زدگی شود بی شک حواس تان در حین کار پرت خواهد شد. ممکن است خطرات جدی شما را تهدید کند. چرا که اشراف تان را به کار از دست خواهید داد. بنابراین عینک ایمنی ضد بخار از مهمترین تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد به حساب می آید.

استفاده از ماسک ضخیم برای پوشش دهان و بینی

آنچه که می تواند به صورت شما در حین کار در هوای سرد آسیب بزند سوختگی ناشی از سرمای شدید می باشد. که مستقیما پوست حساس صورت شما را نشانه می گیرد. برای کار در هوای سرد باید از یک ماسک ضخیم که روی دهان و بینی را پوشش می دهد استفاده کرد. تا هم از ورود هوای سرد به دهان و بینی و سینوس ها جلوگیری شود.  همچنین پوست نازک صورت شما دچار سوختگی ناشی از سرما نشود.

دستکشی ایمنی ضخیم و ضد سرما

دستکش های کار در هوای سرد با دستکش های ایمنی عادی متفاوت می باشند. دستکش های ایمنی عادی از دست های شما در برابر برق گرفتگی، بریدگی، پاشیدن محلول های شیمیایی و آسیب های حاصل از کار با دستگاه های صنعتی محافظت می کنند. اما دستکش های ایمنی زمستانی علاوه بر همه ی این ها خاصیت ضد سرما نیز دارند. این دستکش ها از دست های شما در برابر یخ زدگی و آسیب در بربر هوای سرد محافظت می نمایند. دقت داشته باشید که دستکش های ایمنی باید به گونه ای باشند که امکان کار با تجهیزات را برای شما دشوار نسازند.

لباس ایمنی سه لایه برای کار در هوای سرد زمستان

لباس ایمنی مخصوص هوای سرد دارای سه لایه می باشد. یک بخش از لباس ایمنی که بخش زیرین می باشد جلوی نفوذ رطوبت را در هوای بسیار سرد و بارانی می گیرند. نکته ی مهم در مورد این لباس ایمنی این است که پارچه ی آن باید از جنسی باشد که سریعا خشک شود و رطوبت را در خود نگه ندارد. همچنین باید کمی آزاد باشد و جلوی حرکت و فعالیت شما را نگیرد.

لایه میانی لباس ایمنی زمستانه اصلی ترین لایه می باشد. از شما در برابر آسیب ها و خطرات احتمالی همچون پاشیدن محلول های شیمیایی،روغن، ذرات مذاب و آسیب هایی چون پرتوهای فرابنفش محافظت خواهد کرد در عین حال که باعث گرم شدن بدن شما می شود.

لایه بیرونی نیز همان کاپشن و شلوار ایمنی می باشد که یک عایق ایده آل در برابر بادهای سرد و بارش برف و باران می باشد. این لباس ایمنی باعث می شود بدن شما تهویه مناسبی داشته باشد. و در برابر عوامل محیطی محافظت شود. هرچه پارچه این لباس دوام بیشتری داشته باشد لایه های زیرین در معرض آسیب های کمتری هستند.

عینک ایمنی با لنزهای پلاریزه

اگر قرار است در محیطی پوشیده از برف کار کنید بی برو برگرد به عینک ایمنی با لنز پلاریزه احتیاج دارید. شاید عجیب به نظر برسد اما انعکاس نوری که از خورشید به برف ها تابیده و به سوی چشمان شما ساطع می شود بسیار خطرناک تر از نور مستقیم خورشید است بنابراین اگر قصد خرید عینک جوشکاری، عینک تراشکاری، عینک سنگ زنی و هر نوع گاگل را دارید دقت داشته باشید که لنزهای عینک پلاریزه و ضد اشعه یو وی باشد.

چکمه های ایمنی ضد رطوبت همراه با اصطکاک

یکی از مهمترین تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد استفاده از کفش های ضد رطوبت می باشد. در هوای سرد باید کفش هایی به پا داشته باشید که علاوه بر ایجاد ایمنی کامل از بابت خطرات احتمالی کار، جلوی نفوذ برف و باران و رطوبت را به پای شما بگیرد. کفی این کفش ها باید اصطکاک کافی داشته باشند و چنانچه قرار است روی سطح لغزنده حرکت کنید جلوی سر خوردن شما را بگیرند. بنابراین عاج دار بودن کفش ایمنی و غیر قابل نفوذ بودن آن از مهمترین نکته های کفش ایمنی مناسب برای کار در هوای سرد می باشد.

جوراب پشمی و ضخیم

به پا داشتن جوراب ضخیم و پشمی در حین کار یکی از نکات ایمنی مهم برای کار در هوای سرد می باشد. انگشتان پای شما در معرض سرمای شدید خواهند بود و چه بسا به علل مختلف آب باران و برف به درون کفش ایمنی شما نفوذ کند بنابراین باید جوراب پشمی و ضخیم به پا داشته باشید تا از نفوذ رطوبت و یخ زدگی پای خود جلوگیری کنید. دقت داشته باشید که برای کار در هوای سرد بهتر است یک جفت جوراب اضافی همراه خود داشته باشید.

کلاه بافتنی جهت استفاده زیر کلاه ایمنی

شما باید زیر کلاه ایمنی از یک کلاه پشمی بافتنی که دارای کشسانی کافی می باشد استفاده کنید. این کلاه بایستی به طور کامل سر شما را پوشش دهد. همچنین آنقدری ضخیم نباشد که نتوانید کلاه ایمنی تان را روی آن استفاده کنید.

گوش گیر جهت حفاظت از گوش

گوش ها را فراموش نکنید. در سرمای زمستان باید از آن ها به طور کامل حفاظت کنید. چنانچه در هوای سرد مشغول به کار هستید، حتما زیر کلاه ایمنی از گوش گیر استفاده کنید. برخی از کلاه های بافتنی دارای بخشی هم برای حفاظت از گوش هستند. اما اگر کلاه شما این بخش را نداشت یک گوش گیر به طور مجزا تهیه کنید.

نتیجه گیری

تجهیزات ایمنی تنها برای حفاظت از آسیب های احتمالی در عین کار با تجهیزات صنعتی و محلول های شیمیایی نیست. بلکه گاهی اوقات باید برای کار در هوای زمستانی اقدام به خرید تجهیزات مناسب برای کار در هوای سرد نمایید. تا از آسیب هایی که این هوا می تواند به سلامت شما وارد کند جلوگیری نمایید.