استفاده از لباس کار برای چه مشاغلی الزامیست؟
استفاده از لباس کار برای چه مشاغلی الزامیست؟

استفاده از لباس کار برای چه مشاغلی الزامیست؟

به تن داشتن لباس کار در برخی مشاغل دل به خواه و در برخی مشاغل الزامی می باشد. آنچه که باعث لزوم پوشیدن لباس مخصوص کار در محیط های کاری می شود نه فقط اتحاد و یکپارچکی نیروی کار بلکه حفاظ از سلامت جسم و جان کارکنان می باشد بنابراین در انتخاب لباس مناسب باید جنبه های زیبایی را در مرحله ی آخر مورد بحث و بررسی قرار داد و بیش از هر چیز تمام تمرکز و فوکوس را روی ایمنی لباس گذاشت. در ادامه قصد داریم تعدادی از مهمترین مشاغلی که حق حاضر شدن در محل کار را بدون لباس ندارند معرفی کنیم. در ادامه با ایمن کلاسیک همراه باشید تا اگر شغل شما نیز در این دسته بندی ها قرار دارد برای خرید لباس مناسب اقدام کنید.

لباس جوشکاری

جوشکاری از آن دسته مشاغلی است که امکان آسیب دیدن پوست توسط جرقه های داغ و نورانی وجود دارد. آنچه که در حین جوشکاری پرتاب می شود ذرات ریز و خرده های فلز هستند که به صورت مذاب به سمت شما می آیند بنابراین عدم به تن داشتن لباس مناسب در این حرفه برابر خواهد بود با سوختن پوست شما و آسیب های جدی که اشعه های مضر و خطرناک ماورابنفش و مادون قرمز می تواند به شما وارد کند. اگر یک جوشکار هستید هرگز بدون لباس مناسب در محل کار ظاهر نشوید.

لباس در صنعت الکتریسته و برق

برقکاران باید به هنگام کار لباس عایق به تن داشته باشند چرا که در هر لحظه از کار امکان بروز خطر برق گرفتگی برای آن ها وجود دارد. پوشیدن لباس عایق توسط این افراد تنها محدود به جلوگیری از خطر برق گرفتگی نمی شود بلکه خطر انفجار دکل برق و سوختگی نیز می تواند برای این افراد وجود داشته باشد بنابراین رعایت استانداردهای لازم در لباس برقکاران منجر به جلوگیری از آسیب های وارده در حین کار خواهد شد. لازم به ذکر است که لباس برقکاران باید حتما عایق الکتریسیته و یکسره باشد.

لباس کار برای تراشکاری، برشکاری و سنگ زنی

مشاغلی که در آن افراد به تراش دادن سنگ و چوب و فلز و یا حتی شیشه مشغول می شوند نیاز به پوشیدن لباس ایمنی مناسب دارد. در اینگونه مشاغل بدن افراد در معرض ذرات تیز و برنده ای می باشد که از سمت قطعه کار پرتاب می شود بنابراین لباس مورد استفاده در این مشاغل باید به نحوی باشد که دارای ضخامت کافی بوده و در برابر اجسام تیز و برنده مقاومت کافی از خود نشان دهد.

کارشناسان آزمایشگاه و پزشکان

روپوش سفید پزشکی از آن دست لباس های کار است که پوشیدن آن بر افرادی که در حوزه های پزشکی و آزمایشگاهی فعالیت می کنند واجب است. این لباس ها دارای تهویه مناسب بوده و بسیار سبک هستند بنابراین به تن داشتن آن ها در مدت زمان طولانی باعث خستگی کارکنان نخواهد شد. روپوش پزشکی باید به رنگ سفید باشد و طراحی آن نیز طراحی ساده و دکمه دار باشد. ان روپوش ها در نوع زنانه و مردانه طراحی می شوند و کاملا به هم شبیه هستند.

کارکنان آزمایشگاه های شیمیایی، صنایع پتروشیمی و رادیواکتیو

افرادی که در محیط های کاری پر خطر همچون آزمایشگاه های مواد شیمیایی فعالیت دارند و دائما با محلول های اسیدی کار می کنند باید از لباس ضد اسید استفاده کنند. این افراد دائما در معرض خطر پاشیدن محلول های اسیدی هستند و حتی ممکن است بخارات اسیدی نیز به درون لباس آن ها نفوذ کند بنابراین به تن داشتن لباس کار ضد اسید برای آن ها الزامیست. افرادی که در صنایع نفت و گاز فعالیت دارند و یا مواد هسته ای سر و کار دارند نیز می توانند از لباس ضد اسید استفاده کنند. لباس افرادی که در معرض پرتوهای خطرناک الکترومغناطیسی هستند باید در برابر این امواج مقاوم باشد.

آشپزها، قنادها و کیک پزها

افرادی که در محیط هایی ماتند آشپزخانه، رستوران و کیک پزی کار می کنند باید روپوش آشپزی مخصوص بخ تن داشته باشند. این موضوع هم از جهت یکپارگی و زیبایی ست و هم از لحاظ بهداشت و ایمنی. لباس این افراد باید به گونه ای باشد که در برابر حرارت حاصل از شعله های آتش و اجاق گار مقاوم باشد و در عین حال تهویه مناسب را برای بدن کارکنان فراهم کند. جلوگیری از ورود آلاینده های بدن به مواد غذایی نیز باید از از مشخصه های لباس این افراد باشد.

مهندسین

لباس کار مهندسی از جمله لباس های کاری است که توسط مهندسین کارخانجات، مهندسین راه و ساختمان، مهندسین معدن و مهندسین ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این لباس ها دارای تهویه مناسب بوده و به جهت شناسایی رده کاری مهندسین در محیط های کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

کارکنان فضای سبز

احتمالا بارها و بارها مشاهده کرده اید که کارکنان فضای سبز با به تن داشتن لباسی به رنگ طبیعت در حال گلکاری، چمن زنی یا آب دادن به گیاهان فضای سبز می باشند. این افراد باید لباس به تن داشته باشند تا هم به طور دقیق شناسایی شوند و هم از آسیب های محیطی در امان بمانند.

آتش نشان ها

حرفه آتش نشانی از آن دست مشاغلی می باشد که به لباس بسیار ایمن و حرفه ای نیاز دارد. لباس آتش نشانی باید تماما از متریال نسوز تهیه شده باشد و  خاصیت بازتابندگی گرما و حرارت را داشته باشد. این لباس ها اغلب دارای جنس آلومینیوم فایرتکس و فایبرگلاس نسوز هستند که داخل آن ها از الیاف کاملا نسوز استفاده شده.

پرسنل کارواش

پرسنل کارواش اغلب لباس دوبنده جین به تن می کنند که یک تیشرت سبک نیز همراه آن می شود. این لباس به دلیل راحتی و آزادی بیشتر در حین کار مورد استفاده پرسنل کارواش قرار می گیرد. از آنجایی که این افراد در حین کار با آسیب های جدی روبرو نیستند می توانند این لباس  را به تن داشته باشند. لباس دو بنده جین برای افرادی که در تعمیرگاه مشغول به کار هستند نیز مورد استفاده می باشد.

نتیجه گیری

لباس های کاری در مشاغل مختلف با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکپارچگی، ایمنی، حفظ بهداشت و شناسایی پرسنل از جمله این اهداف هستند. آنچه که در نهایت مهم است این است که افراد لباس متناسب با حرفه خود را برگزینند و چنانچه ایمنی در حرفه آن ها حرف اول را می زند آن را در انتخاب لباس در اولویت قرار دهند.